ناحیه یک منطقه 5 شهرداری تهران  واقع در شمال منطقه 5 با جمعیت 77203 نفر و مساحت 6.2 کیلومتر مربع با بافت مسکونی –تجاری و اداری می باشد.

ناحیه یک منطقه 5  از محلات شهران شمالی و شهران جنوبی و شهرزیبا  تشکیل شده است که محله شهران شمالی در شمال و محله شهران جنوبی در میانه و محله شهرزیبا در جنوب ناحیه یک قرار گرفته است .

ناحیه یک

 از شمال به ارتفاعات شمالی و بوستان جنگلی کوهسار

از شرق به بزرگراه شهید باکری

 از جنوب به بلوار آیت اله کاشانی

از غرب به بلوار کوهسار محدود گردیده است

 

اماکن شاخص ناحیه:

  1. نیروگاه برق
  2. تصفیه خانه آب شهران
  3. پیست موتورسواری
  4. اداره کل مخابرات
  5. بوستان جنگلی کوهسار
  6. فرهنگسرای تفکر(معرفت)
  7. اداره کل زندانها
  8. انبار نفت

معرفی محله های ناحیه یک:

محله شهران

نام محله‌ای واقع در منطقه 5 شهرداری تهران است که بخش شمالی محله یخچال کن می باشد. نام قدیم آن به گفته ساکنین محله کن " آب پیک " بوده است.بوستان جنگلی کوهسار در شمال‌غربی این محله و در دامنه جنوبی رشته کوه البرز قرار دارد و به همین دلیل شهران از خوش آب و هواترین مناطق غرب تهران محسوب می‌شود.این محله به ارتفاعات شمالی و بوستان جنگلی کوهسار , در شرق به بزرگراه شهید باکری , در جنوب به بزرگراه آبشناسان و در غرب به بلوار کوهسار محدود گردیده است.

ارتفاعات شمال شهران بدلیل وجود پیست مخصوص و محوطه‌ای باز همراه با وزش ملایم و دائمی باد محل مناسبی برای علاقه مندان ورزش‌های هوایی (گلایدر و...) و همچنین موتور سواری شده‌است. ده کن در غرب شهران و همچنین منطقه سولقان در چند کیلومتری شمال غربی شهران و در میان راه جاده امامزاده داوود قرار گرفته‌است.

محله­ ی شهران جنوبی در شمال غربی منطقه­ ی 5 شهرداری تهران واقع شده است. این محله از شمال به بزرگ­راه شهید آبشناسان و محله­ ی شهران شمالی، از شرق به بزرگ­راه آسیا(شهید باکری) و محله­ ی جنت­ آباد مرکزی، از جنوب به بزرگ­راه شهید همت و محله­ ی شهر زیبا و از غرب به بلوار کوهستان و محله­ ی کن محدود می­گردد.

همان­طور که در بالا ذکر شد، محله­ ی شهران جنوبی با محله­ ی کن همسایه می­باشد. در جلد دوم جغرافیای تاریخی شمیران آمده است که کن از شرق به املاک حسن­ آباد و حصارک[می­رسد] که حد فاصل آن چاه حسن­ آباد است (ستوده، 706:1374). به این ترتیب دور از ذهن نخواهد بود که اراضی شهران فعلی را بخشی از روستای تاریخی کن بدانیم.

اما شکل­ گیری محله به صورت فعلی آن را می­توان به سال 1352 نسبت داد. در آن زمان نام شهران، «باغ پیک» بوده است. مالک اصلی زمین­ها نیز از اهالی کن­ بوده­ اند و درباریان و سرمایه­ داران نیز در این محله باغ و املاک تفرج­گاهی داشته­ اند(حسن قربانی و حسین قربانی، مهر1388).

در خصوص نخستین فردی که اقدام به ساختمان­ سازی در محله نموده است نیز می­توان به آقای مناف­زاده اشاره داشت که قبل از پیروزی انقلاب اسلامی از کشور فرار نمود. پس از فرار مناف­زاده، شخصی به نام شهرام، اقدام به ساخت و ساز خانه­ های ویلایی در محله نمود که احتمالاً نام محله هم از نام و ی مشتق شده است. البته شهرام در محله ماند و فرار نکرد(جوانمردی و حاجی بیگی، مهر1388).

محله شهرزیبا

در میانه ی منطقه ی 5 شهرداری تهران قرار گرفته و از شمال به ابتدای بزرگ راه همت، از جنوب به بزرگ-راه آیت الله کاشانی، از شرق به بلوار جنت آباد و از غرب به خیابان شهرزیبا و بلوار کوهسار محدود می گردد. در عین حال در شمال شهرزیبا، محله های جنت آبادشمالی و شهران جنوبی، در جنوب آن محله ی سازمان آب، در شرق آن جنت آباد جنوبی و در غرب آن محله ی اندیشه شمالی(کشت اجباری) واقع شده اند. در این راستا خانم عبدو که 40 سال سابقه ی سکونت در این محله را دارا می باشند، عنوان نمودند که محدوده ی جغرافیایی گذشته و امروز این محله تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند. ایشان در ادامه بیان داشتند که در قدیم شهرزیبا به صورت زمینی بایر و غیر قابل کشت بوده است و به دلیل برخورداری از زمین های سنگلاخی، گذشتگان، این محدوده را"چاله سنگی" می نامیده اند (عبدو و حیدری، مهر1388). هم چنین خانم نصحیت کن در این راستا معتقد اند که "زمین های این منطقه که در مالکیت اهالی کن بوده، به طور کامل محدوده ی شهر زیبا را شامل می شده و از آن جا که قابل کشت نبوده اند، از آن ها برای کشاورزی استفاده نمی شده است(نصحیت کن، مهر1388). این وضعیت تا حدود دهه ی 30 ادامه پیدا کرد. در آن دهه، ساخت شهرک هایی در حاشیه تهران آغاز شد. اولین شهرک سازی در مکانی انجام شد که امروزه به عنوان منطقه ی 5 شهرداری تهران قابل بازیابی می باشد(اورند،1387: 8). هم زمان با رواج این پارادایم(شهرک سازی)، تهران برای میزبانی مسابقات آسیایی انتخاب گردید. بنا بر اظهارات اعضای شورایاری (خانم ها عبدو و حیدری)، دولت برای استقرار ورزش کاران، قصد ایجاد مکانی مناسب را داشت که در شأن مهمانان خارجی باشد، لذا این زمین ها را از زمین داران خریداری نمود و با درگیری های فراوان، مهندس قطبی (دایی فرح دیبا) بلوک های این منطقه را به سبک ایتالیایی پایه گذاری نمود.

 

آدرس پستی ناحیه :

شهر زیبا میدان الغدیر خیابان مخابرات ساختمان شهرداری ناحیه 1

تلفن:96011703-96011702

کد پستی ناحیه:1477951111

 

شرح وظایف شهرداران نواحی :

1- برنامه‌ریزی جهت اجرای وظایف در چارچوب سیاست‌ها و برنامه‌های ابلاغی شهرداری.

2-هماهنگی و نظارت بر کار مدیران و کارکنان ناحیه و پیشنهاد پست، تشویق و یا تنبیه آنان حسب ضوابط مربوطه.

3-نظارت بر جمع آوری، مستند سازی، طبقه بندی و حفظ کلیه اسناد و مدارک.

4-تهیه گزارش عملکرد از فعالیت‌های مختلف ناحیه جهت ارائه به مسئولان ذیربط براساس دستور العمل‌های ابلاغی.

5-مدیریت و کنترل و نظارت بر نحوه انجام طرح ها (از جمله تکریم ارباب رجوع)، انجام وظایف و فعالیت‌های ادارات تابعه.

6-اقدام لازم به منظور انجام امور شهری، فرهنگی و اجتماعی، شهرسازی و معماری، فنی و عمرانی، حمل و نقل و ترافیک و مالی و اداری و دستورالعمل‌های ابلاغی و نظارت بر فعالیت کلیه پیمانکاران مربوطه در سطح ناحیه.

7-ارتباط مستمر با شهردارو معاونت‌های منطقه جهت هماهنگی و اخذ دستور العمل‌های مورد نیاز.

8-اطلاع‌رسانی مناسب و قابل دسترس برای ارتقای سطح آگاهی عمومی در خصوص عملکرد ناحیه و شهرداری و حقوق شهروندی با همکاری ادارات ذیربط در ناحیه و در هماهنگی با سیاست‌های ابلاغی.

9-انجام اقدامات لازم برای جذب و جلب مشارکت اجتماعی و همکاری ساکنان ناحیه در تحقق اهداف مدیریت شهری با هماهنگی و همکاری ادارات ذیربط.

10-همکاری و مساعدت با نهادهای عمومی و مردمی نظیر مساجد، بسیج، مراکز و مؤسسات خیریه، کانون‌های فرهنگی، هنری و… ارتباط مستمر با شورایاران در چارچوب دستورالعمل‌های صادره.

11-ابلاغ دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌ها به ادارات تابعه.

12-انجام بازديد هاي مستمر و هدفمند میدانی، جهت کنترل و نظارت امور در سطح ناحیه و پرهیز از انجام اموری که منجر به ستادی شدن ناحیه می گردد.

13-انجام اقدامات لازم به منظور حفظ و مدیریت دارایی ها و اموال ناحیه و سایر تجهیزات و امکانات شهرداری در محدوده جغرافیایی ناحیه ، پیش بینی و اقدام لازم به منظور تأمین نیازمندی های ادارات تابعه.

14-اقدام لازم به منظور پیش بینی و آمادگی مقابله با حوادث غیرمترقبه طبیعی و غیرطبیعی با هماهنگی و همکاری ادارات ذیربط در چارچوب طرح ها و دستورالعمل های ابلاغی.

15-بررسی و شناسایی تهدید ها ، فرصت ها ، نقاط قوت و ضعف ناحیه و ارائه برنامه های مناسب.

16-بررسی ، نظارت و رسیدگی به درخواست های شهروندان و اقدام سریع و به موقع در این خصوص حسب قوانین و مقررات.

17-انعقاد قراردادهای لازم با پیمانکاران در حد اختیارات تفویضی و نظارت بر حسن اجرای آن.

18-برنامه ریزی و دیدار از خانواده معظم شهدا و پیگیری امور مربوط به ایثارگران در مراجعه آنان به شهرداری ناحیه.

19-حضور پررنگ در عرصه تعاملات اجتماعی با شهروندان ناحیه و مراسم و مناسبت‌ها در مقیاس محله ای و ناحیه ای.

20-تلاش و پیگیری برای واگذاری امور مربوط به مدیریت محله براساس دستورالعمل های ابلاغی.

21-رسیدگی به تقاضاهای شهروندان در سامانه های 137 و 1888 و ملاقات‌های حضوری شهروندان.

22-نظارت بر قراردادهاي ناحيه و يا منطقه كه موضوع نظارت آن به ناحيه سپرده شده است.

23-هماهنگی‌های لازم با نواحی همجوار (منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای ) جهت بهینه سازی، هم افزایی و ارتقای سطح خدمات در کلیه امور مرتبط.

24-نظارت و کنترل ساخت و ساز و تغییر کاربری‌ها در سطح ناحیه.

25-  بررسی و شناسائی نخبگان، جانبازان و معلولان و ارائه حداکثر  خدمات به آنان در حد امکانات ناحیه.

 26-شرکت در برنامه‌های ترویجی و فرهنگی در زمینه قرآن ، نماز ، ایثار و شهادت ، حجاب و عفاف ، امر به معروف و نهی از منکر و سایر شعائر مذهبی با برگزاری مراسم ، یادواره شهدا ، جلسات و کلاس‌های آموزشی و سخنرانی ، مسابقات فرهنگی ، اردو و برپایی نمایشگاه و همایش و تعامل با روحانیون معزز در پیشبرد مسائل فرهنگی و اسلامی.

27- کنترل امکانات و تجهیزات کارگری و نحوه پرداخت به موقع حقوق کارگران پیمانکاری.

28- پيگيري و اجراي دستورالعمل مشاركت‌هاي اجتماعي در محلات شهر تهران موضوع مصوبه شماره 11785-1317-160 مورخ 88/8/13 شوراي اسلامي شهر تهران و بخشنامه شماره 85159/8910 مورخ 89/2/1 شهردار محترم تهران.

29- انجام سایر امور حسب وظایف در چارچوب قوانین و مقررات که از سوی مافوق ارجاع یا ابلاغ می گردد.

اهداف و برنامه های شهردار :

این ناحیه با ایمان و اراده خداوند متعال و در جهت کسب رضایت حق تعالی و حفظ منافع عموم به ارائه خدمت به شهروندان پرداخته و جلب رضایت آنان را سرلوحه خود قرار می دهد و بر این باور است شهروندان متولیان واقعی شهر هستند و حفظ عزت و احترام و تکریم ایشان از مهمترین مسئولیتهای این ناحیه می باشد و تمام تلاش خود را معطوف حفظ شخصیت و جایگاه شهروندان و انجام امور ایشان می نماید و مصمم است تا کلیه امکانات و تسهیلات لازم برای آسایش و آرامش شهروندان بکار بسته و از کلیه ظرفیت شهرداری محترم تهران مدد جوید.

در مجموع مبنای ارزیابی خویش را جلب نظرات و میزان رضایت شهروندان می داند و در این امر از انتقاد و پیشنهادات شهروندان در کلیه مصادیق امور شهرداری استقبال می نماید که این امر انشا اله زمینه ساز رشد و ارتقاء خدمات شهرداری را فراهم می سازد.

 

ردیف نام و نام خانوادگی سمت تلفن voip
1   شهردار ناحیه  
2   معاون ناحیه  
3   مسئول دفتر شهردار و مسئول اداره روابط عمومی  
4   رئیس اداره خدمات شهری  
5   رئیس اداره مالی ، اداری و برنامه ریزی  
6   رئیس اداره  عمران و ترافیک  
7   رئیس اداره شهرسازی  
8   رئیس اداره اجتماعی و فرهنگی  
9   مسئول اداره حقوقی  
10   مسئول اداره 137 و 1888  
11   مسئول اداره املاک  

 

علیرضا فاطمی نیک

سرپرست ناحیه یک

 

علیرضا فاطمی نیک

سرپرست ناحیه یک

ارتباط با ناحیه

 

  تلفن:

  96011610
 
  ایمیل:

abodollahzadeh-k@tehran.ir