وسعت (مساحت) ناحیه :  744 هکتار،  جمعیت: 91989 نفر،

محلات :  اکباتان – آپادانا – بیمه

سرانه فضای سبز: 15 متر مربع، سرانه ورزشی: 0/4 متر مربع
سرانه درمانی: 0/22 متر مربع، سرانه آموزشی: 1/6 متر مربع


اکباتان: وسعت (مساحت):   450 هکتار، جمعیت: 54883 نفر،تعداد خانوار :  15681، تعداد بوستان: 1، تعداد اماکن ورزشی: 12، تعداد مراکز درمانی: 3،
تعداد مراکز فرهنگی و مذهبی: 29، تعداد فضاهای آموزشی: 20، تعداد ایستگاه مترو: 1، تعداد ایستگاه آتش نشانی : 1
بیمه: وسعت (مساحت):   84 هکتار، جمعیت: 17713 نفر، تعداد خانوار :  5061، تعداد بوستان: 2، تعداد اماکن ورزشی: 9، تعداد مراکز درمانی: 3، تعداد مراکز فرهنگی و مذهبی: 13، تعداد فضاهای آموزشی: 17، تعداد مراکز انتظامی: 1، تعداد ایستگاه مترو: 1
آپادانا: وسعت (مساحت):   210 هکتار، جمعیت: 16516 نفر، تعداد خانوار :  5541، تعداد بوستان: 1، تعداد اماکن ورزشی: 4، تعداد مراکز فرهنگی و مذهبی: 10، تعداد فضاهای آموزشی: 9، تعداد مراکز انتظامی: 1، تعداد ایستگاه مترو: 1، تعداد ایستگاه آتش نشانی : 1، تعداد پایانه و پارکسوار: 2 

 

معرفی سرای محله های ناحیه شش:

محله آپادانا

در غرب تهران و ناحیه شش منطقه ۵ شهرداری تهران قرار گرفته‌استقرار دارد.در ضلع جنوبی بزرگراه کرج-تهران و در مسیر حرکت به سمت شرق، ابتدا شهرک اکباتان و سپس شهرک آپادانا قرار دارد. این شهرک در منطقه ۵ شهرداری واقع شده و از شمال به اتوبان تهران کرج، از جنوب به کوی بیمه، از شرق به مجتمع مسکونی شهید فکوری و از غرب به شهرک اکباتان محدود می‌شود. شهرک آپادانا ارتباطی با خیابان آپادانا (خرمشهر) در تهران ندارد. همچنین در ضلع شمال غربی پایانه غرب سازمان پایانه‌ها و پارک سوارهای شهرداری تهران قرار دارد.بانک رهنی به عنوان مجری طرح پس از اخذ مجوز از شهرداری و ضمن عقد قرارداد با پیمانکاران فرانسوی در سال ۱۳۵۰ نسبت به احداث ساختمانهای این شهرک اقدام نمود نام شرکت سازنده شهرک آپادانا، S.A.E.IRAN بوده‌است؛ ولی در جریان انقلاب اسلامی، پیمانکاران خارجی عملیات را نیمه کاره رها و باتوجه به تشکیل بانک مسکن، این بانک عملیات را ادامه داد و پس از تکمیل ساختمانها از سال ۱۳۶۳ ضمن انتشار آگهی در روزنامه و ارائه نقشه شهرک آپادانا، نسبت به فروش واحدهای مسکونی اقدام نمود. واحدهای مسکونی در آن زمان به دلیل نداشتن پایان کار و سند مالکیت به صورت اجاره به شرط تملیک و با عقد قراردادی ثبتی ضمن استفاده از تسهیلات بانکی به خریداران که بیشتر کارکنان دولت بودند واگذار گردید.
از سال ۱۳۶۶ با توجه به اعلان بانک مسکن کلیه امور شهرک شامل فضای سبز، روشنایی، امور نظافت و سایر هزینه‌های تأسیساتی و موتورخانه‌ها به مالکین واگذار شد و مالکین با همکاری یکدیگر ضمن تشکیل مجامع عمومی و تدوین اساسنامه، طبق موازین قانون تملک آپارتمان‌ها و انتخاب هیئت‌های مدیره به تفکیک فازهای ۶ گانه، کلیه راهبری و نگهداریهای مورد نیاز شهرک را بعهده گرفته و ضمن ایجاد فضای سبز بسیار مطلوب سایر اقدامات مورد نیاز را انجام دادند.
تا سال ۱۳۸۲ به دلیل عدم صدور پایان کار، شهرداری هیچگونه خدماتی را ارائه نداده بود؛ ولی در سال ۱۳۸۳ که پایان کار از شهرداری اخذ و اسناد مالکیت واحدهای مسکونی صادر گردید و عوارض نوسازی نیز به شهرداری پرداخت گردید، انتظار ساکنین برای گرفتن امکانات از شهرداری بیشتر گردید.


محله بیمه

این محله از شرق به شهرک شهید فکوری از شمال به شهرک آپادانا از غرب به شهرک اکباتان و از جنوب به بزرگراه شهید لشگری محدود می‌شود.

محله اکباتان

یکی از بزرگ‌ترین و مدرنترین شهرک‌های خاورمیانه است . این شهرک از سمت شرق به کوی بیمه و شهرک آپادانا، از شمال به اتوبان تهران کرج، از غرب به نمایشگاه صنایع هواپیمایی و از جنوب به بزرگراه شهید لشگری محدود و عمر مفید آن حدود ۳۰۰ سال برآورد شده‌است.[۲] شهرک اکباتان در مسیر خط چهار متروی تهران قرار دارد و دارای یک ایستگاه مترو است که تا سال ۱۳۹۴ دو ایستگاه آن راه اندازی شده‌است و همچنین به مجتمع مگامال با امکاناتی همچون پردیس سینمایی، هایپر مارکت، نمایندگی برندها، آی تی لند، شهربازی (درحال ساخت) و… می‌باشد دسترسی دارد. طرح ساخت آن در سال ۱۳۴۵ توسط مهندسین آمریکایی مبتنی بر روش بلندمرتبه‌سازی و طراحی شهری در آن دوره ریخته‌شد و اغلب مصالح مورد نیاز به‌خصوص آهن‌آلات آن از خارج کشور وارد گردید. طراحی مجموعه شهرک بر عهدهٔ جردن گروزن معمار آمریکایی و ساخت آن بر عهدهٔ شرکت آمریکایی استارِت (به انگلیسی: Starrett) بوده‌است. طرح ساخت این شهرک در ابتدا بسیار وسیع بود، و به‌طور نمونه شامل ساخت دریاچهٔ مصنوعی و بزرگ‌ترین مجموعه فرهنگی ایران و غیره می‌شده‌است. این مجموعه بر محور توسعه متاخر شرقی ـ غربی تهران ساخته شد و ساخت آن بیش از ۱۰ سال به طول انجامید و در آغاز محل سکونت نظامیان قرار داده شده بود. مقاومت در برابر زلزله تا ۹ ریشتر، فضای سبز بسیار وسیع، نورگیری کاملأ کافی و شوتینگ و رایزرهایی اختصاصی و پله‌های مخصوص فرار و ده‌ها استاندارد دیگر آمریکایی، اکباتان را از بقیه ساخت و سازهای تهران و ایران متمایز کرده‌است. اولین واحدهای این مجتمع عظیم مسکونی (بلوک A1 و C2) در سال ۱۳۵۶ به کارمندان دولتی واگذار شد. ادامه واگذاری واحدهای مسکونی بعد از انقلاب و توسط شرکت عمران و نوسازی محیط پی‌گرفته شد. پس از آن به ترتیب بلوک‌های دیگر فاز ۱ و بلوک‌های فاز ۲ و ۳ واگذار شد .  پس از انقلاب ساخت این شهرک را شرکت عمران و نوسازی اکباتان بر عهده گرفت. در چند سال اول تکمیل واحدهای مسکونی، شهرک از امکانات و مراکز خدماتی مناسبی برخوردار نبود و ساکنین برای برطرف کردن نیازهای خود، مجبور به مراجعه به مرکز شهر بودند. اما در سال‌های بعد امکانات خدماتی این مجموعه رشد کرد و هم‌اکنون بخش اعظم نیازهای خدماتی ساکنین در درون شهرک تأمین می‌شود و نیاز کمتری به مراجعه به خارج از شهرک دارند. در گذشته شرق شهرک اکباتان با دیواری در خیابان اصلی اکباتان از کوی بیمه جدا شده بود و هیچ کوچه‌ای از سمت کوی بیمه به اکباتان راه نداشت. در سال‌های بعد با فشار اهالی بیمه این دیوار تخریب شد تا اهالی بیمه به‌راحتی بتوانند برای تأمین نیازهایشان به اکباتان مراجعه کنند. همچنین کاربری‌های بسیاری در این خیابان ایجاد و این خیابان را به یک راسته عملکردی مهم تبدیل شد.
اکنون پس از سی سال، طرح‌های آن به صورت نصفه نیمه و در غالب مجموعه‌های رفاهی، فرهنگی و اقتصادی در دستور کار ساخت قرار گرفته‌است.

معرفی سرای محلات:

سرای محله اکباتان

تاسیس سال89 آدرس فاز1 میدان بسیج جنب آتش نشانی روبه روی شورای حل اختلاف تلفن 44694415          

سرای محله بیمه

 تاسیس سال 94 خیابان نفیسی جنب داروخانه فلاح زاده تلفن 44693595 

سرای محله آپادانا

 تاسیس سال 95 خیابان رحمانی جنب مسجد الزهرا تلفن 44690938                                                                                                                  

اماکن شاخص ناحیه:

 • ایستگاه آتشنشانی98 اکباتان مبدان بسیج
 • بیمارستان فوق تخصصی صارم
 • مرکز آلزایمر ایران= اکباتان، بین فاز1و2 میدان بسیج ابتدای خروجی به سمت ستاری شمال جنب شهرداری ناحیه6
 • مجتمع فرهنگی تجاری مگامال
 •  مترو خط4: اکباتان فاز 2 جنب مگامال 
 • ورودی مترو ارم سبز فاز 2 جنب بلوک 2
 •  زمین چمن ناحیه6: اکباتان میدان بسیج روبروی شورای حل اختلاف شهرداری ناحیه6
 • زمین چمن اکباتان: اکباتان خ شکوری روبه روی بیمارستان صارم
 • زمین چمن بیمه:اکباتان آپادانا خ نفیسی خ بیمه1 جنب تره بار بیمه   
 • باشگاه ورزشی پاس
 • مقبره شهید گمنام: اکباتان خ حنانی خ ورزش باشگاه فرهنگی ورزشی پاس
  
 

آدرس پستی ناحیه :

 شهرک اکباتان میدان بسیج ابتدای ورودی ستاری

کد پستی 1396853111

 

 

 

شرح وظایف شهرداران نواحی

1- برنامه‌ریزی جهت اجرای وظایف در چارچوب سیاست‌ها و برنامه‌های ابلاغی شهرداری.

2-هماهنگی و نظارت بر کار مدیران و کارکنان ناحیه و پیشنهاد پست، تشویق و یا تنبیه آنان حسب ضوابط مربوطه.

3-نظارت بر جمع آوری، مستند سازی، طبقه بندی و حفظ کلیه اسناد و مدارک.

4-تهیه گزارش عملکرد از فعالیت‌های مختلف ناحیه جهت ارائه به مسئولان ذیربط براساس دستور العمل‌های ابلاغی.

5-مدیریت و کنترل و نظارت بر نحوه انجام طرح ها (از جمله تکریم ارباب رجوع)، انجام وظایف و فعالیت‌های ادارات تابعه.

6-اقدام لازم به منظور انجام امور شهری، فرهنگی و اجتماعی، شهرسازی و معماری، فنی و عمرانی، حمل و نقل و ترافیک و مالی و اداری و دستورالعمل‌های ابلاغی و نظارت بر فعالیت کلیه پیمانکاران مربوطه در سطح ناحیه.

7-ارتباط مستمر با شهردار و معاونت‌های منطقه جهت هماهنگی و اخذ دستور العمل‌های مورد نیاز.

8-اطلاع‌رسانی مناسب و قابل دسترس برای ارتقای سطح آگاهی عمومی در خصوص عملکرد ناحیه و شهرداری و حقوق شهروندی با همکاری ادارات ذیربط در ناحیه و در هماهنگی با سیاست‌های ابلاغی.

9-انجام اقدامات لازم برای جذب و جلب مشارکت اجتماعی و همکاری ساکنان ناحیه در تحقق اهداف مدیریت شهری با هماهنگی و همکاری ادارات ذیربط.

10-همکاری و مساعدت با نهادهای عمومی و مردمی نظیر مساجد، بسیج، مراکز و مؤسسات خیریه، کانون‌های فرهنگی، هنری و… ارتباط مستمر با شورایاران در چارچوب دستورالعمل‌های صادره.

11-ابلاغ دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌ها به ادارات تابعه.

12-انجام بازديد هاي مستمر و هدفمند میدانی، جهت کنترل و نظارت امور در سطح ناحیه و پرهیز از انجام اموری که منجر به ستادی شدن ناحیه می گردد.

13-انجام اقدامات لازم به منظور حفظ و مدیریت دارایی ها و اموال ناحیه و سایر تجهیزات و امکانات شهرداری در محدوده جغرافیایی ناحیه ، پیش بینی و اقدام لازم به منظور تأمین نیازمندی های ادارات تابعه.

14-اقدام لازم به منظور پیش بینی و آمادگی مقابله با حوادث غیرمترقبه طبیعی و غیرطبیعی با هماهنگی و همکاری ادارات ذیربط در چارچوب طرح ها و دستورالعمل های ابلاغی.

15-بررسی و شناسایی تهدید ها ، فرصت ها ، نقاط قوت و ضعف ناحیه و ارائه برنامه های مناسب.

16-بررسی ، نظارت و رسیدگی به درخواست های شهروندان و اقدام سریع و به موقع در این خصوص حسب قوانین و مقررات.

17-انعقاد قراردادهای لازم با پیمانکاران در حد اختیارات تفویضی و نظارت بر حسن اجرای آن.

18-برنامه ریزی و دیدار از خانواده معظم شهدا و پیگیری امور مربوط به ایثارگران در مراجعه آنان به شهرداری ناحیه.

19-حضور پررنگ در عرصه تعاملات اجتماعی با شهروندان ناحیه و مراسم و مناسبت‌ها در مقیاس محله ای و ناحیه ای.

20-تلاش و پیگیری برای واگذاری امور مربوط به مدیریت محله براساس دستورالعمل های ابلاغی.

21-رسیدگی به تقاضاهای شهروندان در سامانه های 137 و 1888 و ملاقات‌های حضوری شهروندان.

22-نظارت بر قراردادهاي ناحيه و يا منطقه كه موضوع نظارت آن به ناحيه سپرده شده است.

23-هماهنگی‌های لازم با نواحی همجوار (منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای ) جهت بهینه سازی، هم افزایی و ارتقای سطح خدمات در کلیه امور مرتبط.

24-نظارت و کنترل ساخت و ساز و تغییر کاربری‌ها در سطح ناحیه.

25-  بررسی و شناسائی نخبگان، جانبازان و معلولان و ارائه حداکثر  خدمات به آنان در حد امکانات ناحیه.

 26-شرکت در برنامه‌های ترویجی و فرهنگی در زمینه قرآن ، نماز ، ایثار و شهادت ، حجاب و عفاف ، امر به معروف و نهی از منکر و سایر شعائر مذهبی با برگزاری مراسم ، یادواره شهدا ، جلسات و کلاس‌های آموزشی و سخنرانی ، مسابقات فرهنگی ، اردو و برپایی نمایشگاه و همایش و تعامل با روحانیون معزز در پیشبرد مسائل فرهنگی و اسلامی.

27- کنترل امکانات و تجهیزات کارگری و نحوه پرداخت به موقع حقوق کارگران پیمانکاری.

28- پيگيري و اجراي دستورالعمل مشاركت‌هاي اجتماعي در محلات شهر تهران موضوع مصوبه شماره 11785-1317-160 مورخ 88/8/13 شوراي اسلامي شهر تهران و بخشنامه شماره 85159/8910 مورخ 89/2/1 شهردار محترم تهران.

29- انجام سایر امور حسب وظایف در چارچوب قوانین و مقررات که از سوی مافوق ارجاع یا ابلاغ می گردد.

اهداف و برنامه ها

 • مطالعه، بررسی و شناسایی تهدیدها، فرصتها، نقاط قدرت و ضعف ناحیه و ارائه برنامه مناسب
 •  انجام گشت مستمر جهت کنترل و نظارت امور در سطح ناحیه
 •  نظارت بر تهیه گزارشهای عملکرد از فعالیتهای ناحیه جهت ارائه به مسئولین ذیربط
 • کنترل و نظارت در انجام درخواست های شهروندان و اقدام سریع و بموقع در این خصوص حسب قوانین و مقررات
 •  افزایش سطح فرهنگی از طریق آموزش شهروندی
 •  برنامه ریزی جهت از بین بردن نقاط بی دفاع شهری
 •  اصلاح هندسی برخی از معابر
 •  بالا بردن سطح نگهداشت ناحیه از نظر خدمات شهری و فضای سبز
 •   توسعه شبکه آبرسانی فضای سبز
 •   تکمیل شبکه روشنایی پارکها
 • برنامه ریزی جهت از بین بردن نقاط بی دفاع شهری

 

 

ردیف نام و نام خانوادگی سمت تلفن voip
1 رضا علیزمانی شهردار ناحیه 11660
2 علی دوستی خطیب معاون ناحیه 11770
3 علی رسولی مسئول دفتر شهردار و رئیس اداره روابط عمومی 11662
4 مرتضی شمسایی رئیس اداره خدمات شهری 11840
5 ناصر یوسفی اقدم رئیس اداره مالی ، برنامه ریزی و توسعه شهری 11778
6 مهدی ویسی نژاد رئیس اداره عمران و ترافیک 1800
7 داود شاهسوند رئیس اداره شهرسازی 11940
8 علی قربانی رئیس اداره اجتماعی و فرهنگی 11606
9   مسئول اداره حقوقی  
10 رسول فلکی مسئول اداره 137 11336
11   مسئول اداره املاک  

 

رضا علیزمانی

شهردار ناحیه شش

 

رضا علیزمانی

شهردار ناحیه شش

ارتباط با ناحیه

 

  تلفن:

  96011660
 
  ایمیل:

alizamani-r@tehran.ir