نمایش خبری

رییس شورای اسلامی شهر تهران در نشست فصلی ائمه جماعات منطقه 5 مطرح کرد؛ احیای مراسم عزاداری امام حسین(ع) باید موجب وحدت و وفاق ملی شود
ایجاد شده توسط : hoseinpour-n در 1397/06/21 02:00:34 ب.ظ


 

نشست فصلی ائمه جماعات منطقه 5 با حضور رییس شورای اسلامی شهر تهران،رییس مرکز فعالیت های دینی شهرداری تهران، رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد ناحیه شهید مطهری ، امام جمعه بخش کن ، شهردار منطقه و ائمه جماعات مساجد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه 5 ، در اولین روز ماه محرم نشست فصلی ائمه جماعات مساجد منطقه با حضور محسن هاشمی رئیس شورای اسلامی شهر تهران ، جواد صادق زاده رئیس مرکز فعالیت های دینی شهرداری تهران ، مزدجو رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد ناحیه شهید مطهری ، صالح نیا امام جمعه بخش کن،  خسروآبادی شهردار منطقه و امامان جماعت مساجد به منظور هم افزایی و تقویت برنامه های فرهنگی ، قرآنی و  تبلیغی با رویکرد مسجد محوری در مسجد علی ابن ابیطالب منطقه 5 برگزار شد.

محسن هاشمی رئیس شورای اسلامی شهر تهران ، ضمن عرض تسلیت به مناسبت فرا رسیدن ایام سوگواری سالار شهیدان ،در  آیین نشست فصلی ائمه جماعات مساجد منطقه 5 ، حادثه حسینی و واقعه کربلا را از ابعاد فرهنگی ، دینی ، ملی ، اجتماعی ، سیاسی و اقتصادی تبیین کرد.

 رییس شورای اسلامی شهر تهران در خصوص نقش ائمه جماعات و محرم در توسعه فرهنگ عاشورایی گفت : نشست فصلی ائمه جماعات مقارن با دهه اول محرم را به فال نیک می گیریم و از آنجایی که عزاداری امام حسین (ع) با پوست و خون ما شیعیان عجین است باید از حماسه حسینی و کربلا در ابعاد مختلف تجلیل شود. ادبیاتی که به دلیل حماسه حسینی بین ما شکل گرفته است بسیار تاثیر گذار بوده  و در تمام دنیا با لهجه ها و زبان های مختلف جاری شده است .

وی افزود : حماسه عاشورایی و حسینی ابعاد مختلفی دارد، اول بعد سیاسی است که حضرت امام خمینی (ره) آن را بوجود آورده است  و به واقع انقلاب اسلامی در امتداد انقلاب امام حسین(ع) قرار دارد.

وی با اشاره به فعالیت سازمان های مردم نهاد گفت : از اولین نهادهایی که توسط و با مشارکت مردم شکل گرفت برپایی هیات حسینی بوده است که وجود آنها می تواند  نقش به سزایی در کاهش آسیب های اجتماعی داشته باشد.

بعد اقتصادی احیای حماسه محرم نیز حائز اهمیت بوده زیرا این بخش توسط مردم حمایت می شود. تامین هزینه های سوگواری سالار شهیدان از نوع مردمی و خودجوش ،  بیانگر جنبه اقتصادی حادثه کربلاست و عزاداری ها در جامعه مانند هر حرکت دیگری باید در چارچوب و با دقت به دور از انحرافات انجام شود و به قول شهید مطهری در کتاب حماسه عاشورایی طوری اقدام نکنیم که عزاداری امام حسین منحرف شود.

هاشمی رفسنجانی افزود  : وظیفه ای که در قبال حماسه حسینی به عهده مدیریت شهری است احیای مراسم عزاداری امام حسین(ع) است که باید موجب وحدت و وفاق ملی شود.

وی واقعه کربلا را حرکتی برای زندگی دانست وبه وظیفه مدیریت شهری اشاره کردکه باید در کنار مردم و ائمه جماعات  فرهنگ عاشورایی را حفظ کنند و به دور از تفرقه حامی توسعه فرهنگ شیعیان باشند و به دست خناثان بهانه ندهند. 

در این مراسم ، جواد صادق زاده رئیس مرکز فعالیت های دینی شهرداری تهران ، امیدوار شد شهردار جدید منطقه 5 با حمایت از مساجد نیاز های مردم را پاسخگو باشد .

وی همچنین با اشاره به جو روانی جامعه که توسط دشمنان ایجاد شده ، رسالت ائمه مساجد را به عنوان مشعل داران هدایت مهم خواند و افزود : جمهوری اسلامی از پیچ های خطرناکی گذر کرده و به برکت توصیه های مقام معظم رهبری ، در کنار ملت شریف ایران،  مساجد نقش آرام سازی جو روانی ایجاد شده را دارند و وظیفه ائمه جماعات است که در ایام محرم ملت را  ترغیب کند تا در مقابل فشارهای امریکا هرگز سر فرود نیاورد.

صادق زاده ماه محرم را ماه صیادی دل ها دانست و به جذب اقشار مختلف در این ایام اشاره کرد و گفت : پیام حرکت امام حسین برای جماعت بشری امربه معروف و نهی از منکر است که این امر باید منجر به نشر محبت و دوستی در جامعه شود.

حجت الاسلام مزدجو رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد ناحیه شهید مطهری نیز براساس سوابق درخشان فرهنگی اجتماعی خسروآبادی شهردار جدید منطقه 5 ، تعامل سازنده و اثرگذار ایشان با مساجد را پیش بینی کرد.

بر اساس این خبر ، صالح نیا امام جمعه بخش کن در این نشست از همکاری شهرداران پیشین منطقه با مساجد تشکر کرد و حضور خسروآبادی شهردار جدید منطقه را در اولین جمعه کاری خود در نماز جمعه کن به فال نیک گرفت و بر تکلیف مهم انعکاس مشکلات مردم به مدیران شهری اشاره کرد و گفت : امامان مساجد وظیفه دارند در خواست شهروندان را طوری به مدیران شهری انعکاس دهند که گسستی بین مردم و مسئولین احساس نشود و همگان باید عوامل اجرای دستورات ولی امر زمان خویش باشیم .

رجبعلی خسروآبادی شهردار جدید منطقه 5 نیز در جمع ائمه مساجد منطقه خود را خدمتگزار شهروندان خواند و افزود :اعتقاد دارم مساجد می تواند نزدیکترین محل برای حل مشکل مردم باشد و غیر از مسجد کدام محل می تواند محور حل مشکلات مردم باشد.

وی افزود : شهرداری مکانی است که با حجم فعالیت گسترده ، فرصت خدمت به مردم در آن فراهم است و با الهام از دستورات امام حسین ،  مراجعه عموم به این سازمان را نعمت دانست و به  جایگاه خدمت رسانی صادقانه مدیران شهری به مردم اشاره کرد.

وی به نقش ویژه مساجد و همکاری امامان جماعت تاکید کرد و گفت: با حضور در مساجد سطح منطقه سعی در رفع نیاز های شهروندان داریم . مسجد محور فعالیت های مردمی است و ماه محرم فرصتی  است تا  ارتباط موثر با شهروندان را احیا کنیم .

شهردار منطقه  بر عشق دوستداران حسینی اشاره کرد و افزود : امیدواریم با کمک ائمه جماعات ، مردم را راهنمایی کنیم و وظایفمان را به درستی انجام دهیم و این امر با همکاری شما دوستان روحانی محقق می شود و با تکیه بر سه اصل هدایت ، حمایت و نظارت با هم افزایی و تعامل دوسویه کمک به آبادی منطقه و رفع مشکلات شهروندان کنیم .

 

print
rating
  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.