نمایش اطلاعات محله

محلات منطقه


بازدید: 8311
نظرات: 0
ایجاد شده توسط :
فناوری اطلاعات منطقه ۵
تاریخ ارسال: 1393/11/4 10:44:10

محله بهارانمحله بهاران در شمال­غربی منطقه  5 شهرداري تهران قرار گرفته و از شمال و شرق به بلوار کوهسار و بلوار سولقان ـ سنگان(امتداد بلوار کوهسار) و از هر دو سمت با محله ی شهران شمالی، از جنوب نيز به محله ی کن و بزرگراه شهید آبشناسان محدود گرديده و از غرب رودخانه ی کن مرز طبیعی محله ی بهاران به شمار می­آید.  

تاریخچه ي این محله را از دومنظر می­توان مورد بررسی قرار داد. اول خودِ محله ی بهاران و دیگری روستای تاریخی کن. با نگاهی گذرا به نقشه ی سه محله ی بهاران، کن و اندیشه (کشت اجباری سابق) می توان مشاهده نمود که این سه محله، که در امتداد یكدیگر قرار دارند سابقاً یکی بوده ­اند و می­توان چنین استنباط نمود که محله­ های بهاران و اندیشه از کن منشعب شده ­اند. بخش بزرگی از محله های بهاران و اندیشه باغ های متعلق به کنی ها مي­باشد. همچنین قرار گرفتن مرکز بهداشتی ـ درمانی کن و مجتمع ورزشی شهدای کن در محله­ ی بهاران، خود مي­تواند شاهدی بر این مدعا ­باشد. ضمن آنکه امروزه این سه محله یعنی بهاران، کن و اندیشه، ناحیه ی 2 شهرداری منطقه 5 را تشکیل می­دهند.  

  در جلد اول تاریخ اجتماعی و فرهنگی تهران و در ضمنِ معرفی ولایت قصران در شمال ری قدیم و بنا به گفته­ی جغرافی­دانان قرون نخستین اسلامی، از کن ـ سولقان به عنوان مرز غربی این ولایت نام برده شده است که پس از آن طالقان قزوین آغاز می شدو در ادامه ضمن برشمردن روستاهای معتبر ولایت قصران از کن و سولقان هم یاد می کند. از جمله اطلاعات جالبی که به دست آمده، آن است که مردم ونک و کن و فرح­زاد در دوران سلاجقه، زیدی مذهب بوده اند. محمدحسن­خان اعتمادالسلطنه درباره­ی کن نوشته است: در دو فرسخی طهران دهکده­ای است معروف به کن که از زیادتی آب­های جاری و فواکه [میوه­های] لطیف و لطافت هوا، به بستان پرنیان بیشتر شبیه است. بهترین میوه­جات، گلابی و هلو و گیلاس است و احمد رازینه تنها مبالغه در توصیف این سه میوه نموده، بلکه می­گوید: به قدری که زبان برای دهان لازم است خوردن گلابی و هلو و گیلاس کن هم به همان اندازه لزوم دارد. کن به شش محله تقسیم می­شود: 1- اسماعیلیون 2- بالون 3- میانده 4- دارقاضی 5- سرآسیاب 6- در غمش: سرازیری نزدیک پل پایین. لذا از آن جا که جهات جغرافی این محله ها تعیین نشده اند، مکان محله ی بهاران فعلی در محلات شش گانه ی کن قدیم مشخص نمی باشد. در ادامه معتمدمحله اظهار داشت كه: "دلیل عمده­ی شکل گیری محله ی بهاران را مي­توان با حضور تعاونی های ساخت مسکن دولتی در اراضی این محله پیوند زد. از میان این تعاونی ها، تعاونی تحقیقات نیروی هوایی ارتش، تعاونی آموزش و پرورش منطقه 5 و 10، تعاونی سازمان قضایی، تعاونی سازمان گوشت، تعاونی وزارت بازرگانی و هوانیروز ارتش قابل اشاره خواهند بود.print
rating
  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.