نمایش اطلاعات محله

محلات منطقه


بازدید: 2319
نظرات: 0
ایجاد شده توسط :
فناوری اطلاعات منطقه ۵
تاریخ ارسال: 1393/11/4 12:29:2

محله پونک جنوبیاین محله ناحیه سه شهرداری منطقه پنج در شال غرب تهران و در کوهپایه البرز با جمعیتی بالغ بر 160 هزار نفر و با وسعت 1300 هکتار دارای هشت محله به نامهای باغ فیض ، پونک جنوبی ، پونک شمالی ، المهدی ، شهرک نفت ، کوهسار ، مراد آباد ، حصارک می باشد.

پونک ، نام یکی از محله های تهران است که در شمال غربی آن و در منطقه 5  تهران قرار گرفته است.این محله از غرب به جنت آباد ، از شرق به دره پونک و شهرک غرب ، از شمال به محله حصارک و از جنوب به محله باغ فیض محدود است. خیابان مراد آباد و محله چهار دیواری نیز در منتهی الیه شمال غربی پونک قرار دارند. پونک محل باغ های بزرگ و توتستان های قدیمی شمال تهران بوده که از این باغ ها شمار کمی امروزه به جا مانده است.

ده یا محله پونک به معنی کوچه های پونه است ، که در دره پونک و در کنار رودخانهای به همین نام قرار دارد. این ده کوچک در سمت راست بزرگراه اشرفی اصفهانی و ضلع شمالی میدان پونک واقع شده است.

وجود امامزاده ای ، با قدمت بیش از 1000 سال ، در این منطقه بیان کننده قدیمی بودن آن است.


تاریخچه محله

در اسناد و کتب تاریخی آمده است ، پونک نام قریه ای است که در اراضی آن گیاه پونه زیاد می روید. طبق برداشت های میدانی متعدد و پرسش از ساکنان محله ، اهالی نیز وجه تسمیه محله خود را به رویش زیاد پونه در مزارع قدیم اراضی پونک نسبت می دهند.

پهنه های سکونتی که امروزه با نام محله پونک شناخته می شوند ، تا سالیان نه چندان دور به عنوان روستای کهن از روستاهای قدیمی تهران محسوب می شد. هر چند اهالی وجود امامزاده عین علی و زینعلی در پونک و چنارهای نتومند حیاط آنهارا گواهی بر قدمتبسیار بالای آن می دانند و کتیبه های بر سر در امامزاده ها مبنی برسال تعمیر آنها موجود است ، اما تاریخ دقیقی از پیدایشروستا در دسترس نیست. می توان گفت که وجود رودخانه پونک در مرز شرقی پهنه محل های پونک و باغ فیض  که به همراه چندین قنات در روستای پونک که قابلیت آبیاری باغات روستا را تامین می کنند و نیز وجود عرصه وسیع زمین هایی که قابلیت کشاورزی و زراعی دارند ، سبب پیدایش این روستا شده است.

روستا در جریان توسعه فضای شهری ، بافت روستایی خود را از دست داده وتبدیل به یکی از محله های تهران شده اند. در قدیم ، اهالی این روستا محصولات کشاورزی خود را به سه راه طرشت می بردند و به فروش میرساندند. اراضی این پهنه از گذشته های دور برای کاشت گندم ، جو ، عدس و پونه مناسب بوده ویکی از دلایل نامگذاری کوچه ها با اسم "پونه" مرغوبیت پونه این منطقه بوده است.

طبق سندی که از گذشته به جای مانده است ، در سال 1280 ه.ق ، ده پونک از سوی ظلال سلطان به مهد علیا ، مادر ناصرالدین شاه تقدیم شده بود که ناصرالدین شاه آنرا به عنوان املاک خالصه دولت داد. البته این موضوع مورد اعتراض مهد علیا وافع شد. پس از آن اراضی ده پونک در تعلق مرحوم مستوفی الممالک صدر اعظم وقت درآمد  که با فوت وی به همسرش تاج ماه خانم رسید و تاج ماه خانم نیز آنرا به مرحوم حاجی بها الدوله فروخت. در این زمان اراضی قریه پونک از شمال به فرحزاد ، از جنوب به طرشت و از غرب به اراضی باغ فیض و کن منتهی می شد.

همچنین قلعه نازی آباد در غرب آن قرار داشته است (هیچ مستندی مبنی بر وجود و یا موقعیت قدیم قلعه نازی آباد یافت نشده است و لازم به ذکر است این قلعه ارتباطی با محله نازی آباد ندارد ) بعد ها اراضی قریه پونک در اختیار خاندان فرمانفرما قرار گرفت و ورثه وی مالک ده شدند. وی برای امامزاده بقعه و بارگاهی ساخت. طبق کتیبه کاشی سر در ورودی حرم در سال 1337 ه.ش توسط فرمانفرما تعمیر شده است.

قریه پونک دارای باغهای متعدد و معروفی بوده است که نام معروفترین آنها به قرار زیر است :

·       باغ خرابه (خرابده)

·       باغ سبزی کاری

·       باغ هشت درختی

·       باغ میانه (قدیمیتر)

·       باغ حیط امامزاده

·       باغ شوتخت

·       باغ زرینهprint
rating
  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.