موزه تاریخی هوایی


بازدید: 2886
نظرات: 0
ایجاد شده توسط :
فناوری اطلاعات منطقه ۵
تاریخ ارسال: 1393/11/8 9:34:39براي رسيدن به موزه هوايي كافيست خود را به كیلومتر 4 آزاد راه تهران-كرج برسانيد و از آنجا با استفاده از زيرگذر پارك ارم به طرف جنوب تغيير مسير دهيد. نرد ه هاي آهني موزه روبه رويتان قرار گرفت هاند و 50 متر جلوتر، در ورودي با كي فروند بالگرد كاموف زرد  رنگ كاملاً مشخص است..اينجا اولين و تنها مركز دايمي نماي شهاي هوايي ايران و خاورميانهاست كه فعاليت خود را از شهريور سال 1365 به منظور نمايش هواپيماها و آشنايي نوجوانان و جوانان با پرواز و هوافضا آغاز كرد. كار رسمي مركز در فروردين 1366 با حضور مقام معظم رهبري كه در آن زمان رئيس جمهور بودند آغاز شد. مركز نماي شهاي هوايي از آنجايي كه با هدف ترويج دانش عمومي هوانوردي و نمايش تجهيزات و علوم و فنون هوايي فعاليت خود را آغاز كرده بود خيلي زود با استقبال مردم مواجه شد و توانست علاوه بر اجراي برنام ههاي متنوع آموزشي و پروازي به سرعت توسعه پيدا كند. اين مجموعه 40 هكتار وسعت دارد و در بخش هاي متنوع خود از محوطه هواپيماها گرفته تا سالن موزه به ارائه تاريخ و سرگذشت هوانوردي ايران و جهان مي پردازد . شايد اين تصور درست باشد كه هواپيماها قديمي هستند و ديگر به درد نمي خورند اما هر كدام از 42 فروند پرنده موجود در اين مجموعه براي خودشان سرگذشت مفصلي دارند كه بيان آن از حوصله اين مطلب خارج است. آرايش هواپيماها با تجميع در باند شرقي تمركز تاريخي خوبي يافته است و همه آنها با توجه به نوع بدنه از كوچك به بزرگ ساماندهي شدند. در فضاي سرپوشيده موزه هم اين نظم ديده م يشود ب هطوري كه در كنار هواپيماهاي باسرنشين انواع مد لهاي بدون سرنشين، ماك تهاي هوايي و فضايي، قطعات هواپيمايي و تاريخچه مصور شكل گيري پرواز و هواپيما در ايران و جهان به طور كامل براي مخاطبان به نمايش درآمدهاست. ناگفته نماند در بازديد دوسال قبل كارشناسان سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري از اين مجموعه، نخستين موزه تاريخ هوانورديايران ثبت شد و قرار است ثبت جهاني آن در سازمان بين الملليموزه ها موسوم به ICOM انجام شود.

-_پارك فناوري هاي هوانوردي

علاوه بر فضاهاي نمايشگاهي، در اين مجموعه به علاقه مندان پروازآموزش ساخت هواپيماهاي مدل از مرحله موتوركشي تا راديوكنترل به صورت مقدماتي و پيشرفته ارائه ميشود. همچنين آموزش پروازبا هواپيماهاي سبك و فوق سبك ، پاراموتور ، پاراگلايدر و بالن درتقويم برنام ههاي سالانه اين مركز قرار دارد. قرار است با را ه اندازي كامل اين پارك علاوه بر هواپيماها توان موشكي ، ماهوار هاي و فضايي كشور به نمايش درآمده و در فاز دوم امكانات نجومي و چندرسانه اي نظير سينماي سه بعدي و چهاربعدي به مجموعه اضافه شود.

-_مرکز نمایشگاههای دائمی هوایی

در مرکز نمایشهای دائمی هوایی تهران واقع در کیلومتر ۴ آزادراه   تهران کرج روبروی پارک ارم )نمایشگاه هوایی تهران( قرار دارد. بدون شک کشور ما یکی از قدیمی ترین و با اصالت ترین کشورهای منطقه در عرصه علوم و فنون هوانوردی می باشد و یقینا جوانان علاقمندعلوم هوانوردی کشورمان هم بمانند سایر علوم از با استعداد ترین وخلاق ترین نیروهای جوان در  سراسر جهان هستند .از شهریورماه 1365 صنایع هواپیمایی با گردآوری مجموعه ای از هواپیماهای مستعمل و از کارافتاده از تاریخ 70 ساله صنعت هوانوردی کشور در مجموعه ای به مساحت 15 هکتار و بکارگیری متخصصین این فنون اقدام به تأسیس این مجموعه کرد و با پشتیبانی مدیریت سازمان صنایع دفاع این مکان به محلی برای پاسخگویی رشد افکارو اهداف جوانان علاقمند تبدیل شد. این مجموعه در سال 1366 توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی آیت.ا...خامنه ای افتتاح گردید و بی شک به یکی از با ارزش ترین مجموعه های صنعت هوانوردی کشور تبدیل شد.

به جهت تنوع ناوگان هوایی 80 ساله کشورمان این مجموعه دارای چندین فروند هواپیمای با ارزش و با سابقه حضور در جنگ های جهانی و رکورد دار پروازی گردید که از آن جمله می توان داکوتای سازمان هواشناسی بمب افکن بی- 26 و کاریبوی سازمان جاسوسی ایالات متحده اشاره کرد. همچنین این مجموعه دارای 6 فروند هواپیمای کاملاً عملیاتی بود که در ساعاتی خاص وارد محوطه نمایشگاه تاکسی می شدند .همچنین تمامی هواپیماهای موجود در نمایشگاه از رنگ آمیزی اصلی و تاریخی خود برخوردار بودند. این مجموعه بعدها پذیرای تعدادی از ناوگان بازنشسته شرکتهای تجاری هوایی کشور هم بوده است. حضور این ناوگان جذابیت و جلوه خاصی به این نمایشگاه داده است که از آن جمله می توان به بوئینگ 747 باری ایران ایر همچنین ناوگان 737 این شرکت اشاره کردprint
rating
  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.