کانون و بوستان معلولان


بازدید: 655
نظرات: 0
ایجاد شده توسط :
فناوری اطلاعات منطقه ۵
تاریخ ارسال: 1393/11/7 13:25:29مقدمه: همه آحاد جامعه ایران عزیز به اقتضای منشا مشترک در آفرینش، کرامت یکسان از بدو تولد و تابعیت جمهوری اسلامی ایران به عنوان شهروندان در برابر قوانین کشور دارای حقوق یکسان هستند. بر این اساس تمام وزارتخانه ها، سازمانها، دستگاه­های اجرایی و نهادهای عمومی از جمله شهرداری­ها مکلف به تدوین و برنامه­ریزی خدمات خود به گونه­ای هستند که کلیه شهروندان صرف نظر از تفاوت­های جسمی، جنسیتی، سنی و اجتماعی بتوانند از این خدمات برخوردار شوند. همزمان اصل استراتژیک عدالت اجتماعی به عنوان یکی از اصول پایه­ های معنوی نظام در قانون اساسی جمهوری اسلامی ، سند چشم­ انداز توسعه 20 ساله کشور نیز بر حق برابر شهروندان کشور در جهت برخورداری از خدمات و امکانات ارائه شده از کلیه سازمان­ها  و نهادهای حاکمیتی تاکید نموده است. افراد دارای معلولیت نیز جزء شهروندان محسوب می شوند، نگاهی وا قع بینانه  نسبت به وضعیت زندگی و نوع ارتباطات این قشر، ایجاب می کند که مبانی تحقق فرصت ها و عدالت اجتماعی در خصوص آنان همچون سایر آحاد جامعه مد نظر قرار گیرد. لذا در پاسخ به موارد مطروحه و در راستای تحقق حقوق و اصول توصیف شده و با توجه به عدم وجود شرایط فیزیکی و اجتماعی مناسب به منظور حضور و مشارکت اجتماعی افراد دارای معلولیت در عرصه های مختلف اجتماعی با همکاری اداره کل سلامت شهرداری تهران کانون معلولان محله در سطح مناطق 22 گانه شهرداری تهران تشکیل شد.

تعاریف

تعریف کانون: موسسه ای است غیر دولتی، غیر تجاری و غیرسیاسی و غیر انتفاعی که در چارچوب اهداف ، اساسنامه و رعایت قوانین و مقررات موضوعه کشور برای مدت نامحدود فعالیت می نماید.

تعریف معلولیت: معلولیت به مجموعه ای از اختلالات جسمی، حسی، ذهنی و روانی گفته می شود که فرد را از ادامه زندگی عادی و مستقل خود، به صورت شخصی یا اجتماعی باز می دارد. به عبارت دیگر معلولیت مرتبط است با محرومیت هایی که فرد به عنوان نتیجه اختلالات و ناتوانایی ها تجربه می کند و مانع انجام یک یا چندین نقشی که برای فرد بسته به سن ، جنس و عوامل اجتماعی و فرهنگی طبیعی در نظر گرفته می شود، می گردد.

تعریف فرد معلول: معلول کسی است که بخشی از توانایی های فیزیکی، جسمی، اجتماعی، حرفه ای، ذهنی و روانی خود را از دست داده یا اصلاً به دست نیاورده است، بنابراین باید سعی شود توانایی های او تا حد امکان افزایش یابد.

انواع معلولیت

جسمی-حرکتی: شامل افراد دچار نقص عضو، انواع فلج ها، ناهنجاری های اسکلتی و ضایعات نخاعی.

حسی: شامل افراد نابینا و کم­بینا و ناشنوا و کم­شنوا

ذهنی: شامل افراد کم­توان ذهنی
روانی: شامل افراد دچار اختلالات مزمن روانی

    اهداف و سیاست ها

·        حفظ و ارتقای سطح سلامت جامعه معلولان

·        بستر سازی به منظور تغییر نگرش منفی جامعه نسبت به معلولان و توانمندیهای آنان

·        جلب و توسعه مشارکت افراد معلول در فعالیتهای اجتماعی و ایجاد بستر مناسب برای حضور ایشان

·        ارائه آموزش های لازم به معلولان و خانواده های آن ها به منظور ارتقاء کیفیت زندگی

·        پیگیری و همکاری در رفع مسائل و مشکلات معلولان از طریق بکارگیری کلیه امکانات موثر و قابل دسترس

·        ایجاد بستر مناسب جهت خوداشتغالی معلولان که منجر به افزایش اعتماد به نفس و حضو ر فعال آنان در تمامی زمینه ها می گردد.

·        تجمیع نیازهای شهروندان دارای معلولیت و انتقال این نیازها به سطوح مختلف مدیریتی در نهاد عمومی شهرداری

·        ایجاد بستر لازم جهت تدوین استانداردهای ارائه خدمات به شهروندان دارای معلولیت در دستگاه­های تابعه شهرداری

·        ایجاد زمینه مشارکت موثر شبکه کانون­های شهروندان معلول مناطق تحت پوشش شهرداری با سایر شبکه­های کانون­های اجتماعی فعال در سطح شهر تهران و بهره­مندی از توانمندی افراد معلول در امر خطیر توسعه شهری.

  وظایف و ماموریت های کانون معلولان

·  عضو گیری و ثبت نام از معلولان داوطلب  و مایل به همکاری درفعالیت های اجتماعی حوزه تحت پوشش کانون (محلات، نواحی و مناطق)

·   تشکیل بانک اطلاعاتی از شهروندان معلول حوزه فعالیت کانون (تعداد اعضا، مشخصات فردی و ....)

·   جلب مشارکت شهروندان معلول در زمینه های مختلف آموزشی، اجتماعی، فرهنگی، تفریحی

·  برنامه ریزی در جهت برخورداری برابر شهروندان معلول از  خدمات آموزشی، فرهنگی، اجتماعی و ورزشی

·   ایجاد امکانات و بستر لازم جهت معرفی توانمندی­های افراد معلول به جامعه از طریق ایجاد نمایشگاه­های موردی یا دائمی ارائه محصولات فرهنگی و هنری، صنایع دستی و کارآفرینی  خلاقین دارای معلولیت

·   برگزاری جشنواره­ها و همایش­های فرهنگی و اجتماعی توسط افراد دارای معلولیت، معطوف به این گروه یا با مشارکت سایر شهروندان در جهت شکوفایی ظرفیت­ها و استعدادهای فردی و جمعی معلولان و هم­افزایی مشارکت اجتماعی این گروه با سایر آحاد جامعه

·  ارائه آموزش­های تخصصی و حرفه­ای جهت توانمندسازی شهروندان معلول و ایجاد بستر لازم به منظور کارآفرینی از و برای افراد معلول

·  تسریع روند مناسب­سازی محیط شهری و اماکن عمومی جهت شهروندان دارای نیازهای ویژه و نظارت مستمر بر این روند

·  برگزاری دوره­ها و کارگاه­های آموزشی تخصصی و عمومی

·  جذب ظرفیت­های مالی، تخصصی و انسانی شهروندان مشارکت­جوی غیرمعلول در فعالیت­های کانون­های معلولان

·  برگزاری جلسات مستمر و ایجاد ارتباط دائمی با شورایاری­ها، ادارات و دستگاه­های تابعه شهرداری­ها از سطوح پایین تا بالا  به منظور آگاهی مدیران سطوح مختلف شهرداری از نیازها و درخواست­های شهروندان دارای معلولیت و جلب مشارکت شهروندان معلول در برنامه­ریزی­های شهرداری­های مناطق مختلف کلان­شهر تهران

·  ایجاد زمینه اجرایی شدن قوانین حمایت از معلولان توسط ارگانهای مختلف

·  تهیه اقلام آموزشی از قبیل بروشور، پمفلت، کتاب ، cd  و ...

·  ایجاد ارتباط مستمر  با کانون­ها و تشکل­های مشابه معلولان در سطح شهرداری­های مختلف کشور و شهرهای دیگر کشورهای جهان به منظور تبادل تجارب جمعی شهروندان معلول در سطح ملی و بین­المللی

·   ارائه گزارش مستمر و ارسال صورتجلسات  به اداره سلامت منطقه

شرایط عضویت: کلیه معلولان با هر نوع معلولیتی در صورت تمایل می توانند عضو کانون گردند، اما به منظور تشکیل هیأت مدیره و انتخاب دبیر می بایست حداقل 25 نفر از اعضاء دارای شرایط ذیل باشند:

·    حداقل سن 20 سال تمام

·    3/1 اعضاء دارای حداقل تحصیلات دیپلم باشند

·     از معلولین حسی یا جسمی حرکتی باشند.

بخشی از شهروندان دارای معلولیت، جانباز و سالمند به دلیل ویژگی‌های منحصر به فردی مانند بالا بودن میزان ساعات فراغت، مشکلات جسمی-حرکتی و همچنین عدم دسترسی به بخش عمده ی امکانات تفریحی، فرهنگی و آموزشی در بخش خصوصی و دولتی در سطح محلات و مناطق و هزینه های بالای رفت و آمد و دسترس پذیر نبودن امکانات، خدمات و تجهیزات مناسب برای سفرهای درون شهری و برون شهری در معرض مشکلات و اختلالاتی از قبیل افسردگی، استرس، احساس ناامیدی و یاس، بی معنی دانستن زندگی و عدم تمایل به شرکت در فعالیت‌های اجتماعی و محیط پیرامون و... می باشند. اوقات فراغت و برنامه‌ریزی مناسب در جهت بهره‌گیری از آن تا حد زیادی تأمین کننده‌ی سلامت روانی و جسمانی گروه های یادشده بوده و انگیزه‌ای است برای نگریستن به دنیای پیرامون با نگاهی امیدوار و فرح بخش و شادی آفرین. احداث بوستان جانبازان و معلولان در منطقه 5 می تواند اقدامی موثر در زمینه توجه به اوقات فراغت شهروندان با نیازهای ویژه باشد.بوستان جانبازان به عنوان یک بوستان خاص و با مساحت 36000 متر مربع برای استفاده‌ی جانبازان و معلولین طراحی و در حال احداث می باشد. برای این بوستان سه باب سرویس بهداشتی با امکانات جهت استفاده‌ی معلولین ـ دو زمین بازی کودکان ـ دو زمین وسایل بدن سازی شامل عادی و معلولین ـ آمفی تئاتر روباز – سوله ی ورزشی ـ پارکینگ ـ دفتر اداری ـ آبنمای طولی، آلاچیق و... در نظر گرفته شده و احداث مخزن ذخیره آب550 مترمکعبی و شبکه ی آب خام هوشمند نیز پیش‌بینی شده است. این بوستان همچنین از فضای سبزی به مساحت 17210 متر مربع برخوردار است.فرآیند احداث بوستان و تفرجگاه جانبازان به صورت همزمان در سه فاز از خردادماه 1392 آغاز شده و در صورت تأمین منابع مالی طرح، انتظار می‌رود تا پایان خرداد ماه سال 1393 آماده بهره‌برداری شود. اگرچه به گفته‌ی جناب آقای مهندس اجلالی مدیر پروژه و کارشناس مسئول شرکت زیست اندیش، تا اواسط اردیبهشت ماه 93، حدود 50 درصد روند اجرای پروژه که فعالیت‌های عمرانی بوستان را شامل می‌شود، پیش رفته است. ایشان به تأخیر افتادن زمان اتمام پروژه را ناشی از عدم تأمین مالی آن می‌داند. به طوری که جهت اجرای این طرح بودجه‌ای برابر با پنج میلیار تومان پیش‌بینی شده که تاکنون تنها یک میلیارد و پانصد هزار تومان ریال از این بودجه هزینه شده است.

بررسی مطالعات اولیه بوستان نشان می‌دهد مقوله‌ی مناسب‌سازی برای معلولین در اجرای این پروژه به خوبی مورد توجه قرار داشته و پیش‌بینی‌های لازم جهت استفاده‌ی گروه‌های متفاوت معلولین و جانبازان در طراحی فضای کالبدی بوستان صورت گرفته است. با این وجود به عنوان دبیر کانون معلولان منطقه 5 و دبیرکل کانون های معلولان شهر تهران و نماینده بیش 7600 عضو دارای معلولیت  این کانون در سطح محلات پس از بازدید اولیه بوستان نکاتی که در صورت رعایت آن امکان بهرمندی طیف بیشتری از عزیزان دارای معلولیت و جانباز از بوستان یادشده فراهم می آمد را طی گزارشی مفصل در اختیار معاونت فنی و عمرانی منطقه قرار دادم  و پیامدهای منفی عدم تجهیز و تکمیل بوستان را برای مسئولان مربوطه متذکر شدم که بخشی از این گزارش در ذیل آمده است:  بخش فضای سبز و تفرجگاهی بوستان تا چندین ماه آینده برای استفاده عموم قابل استفاده خواهد بود. اگرچه به احتمال قوی احداث آمفی تئاتر روباز، سوله ورزشی و بوفه مواد خوراکی و سایر بخش های جانبی که در طرح اولیه برای بوستان درنظرگرفته شده است، به دلیل عدم پیش‌بینی بودجه‌ی آن در سال جاری، محقق نشده و تا پایان امسال به مرحله بهره‌برداری نخواهد رسید.  به نظر می‌رسد عدم پیش‌بینی فضایی متنوع برای انواع فعالیت‌ها، توجیه اقتصادی استفاده از بوستان را برای افراد دارای معلولیت از بین می‌برد. چراکه رفت و آمد معلولین اغلب هزینه‌های زیادی به دنبال دارد و بهتر است خدمات  و سرویس‌های موردنیاز این گروه در فضایی مجتمع شود تا افراد با یک بار خروج از منزل بتوانند نیازهای خود را مرتفع کنند. در غیر این صورت مراجعه به این بوستان حتی برای معلولین ساکن محله، به دلیل عدم مناسب‌سازی معابر و پیاده‌روهای منتهی به آن هزینه‌های بالایی خواهد داشت.  ضرورت بدل شدن بوستان جانبازان به مجموعه‌ای تفریحی، فرهنگی- اجتماعی و ورزشی برای افراد دارای معلولیت، با در نظر گرفتن وضعیت نامناسب دیگر بوستان‌های منطقه اهمیتی مضاعف می‌یابد. چراکه بهره‌مندی از بوستان‌ها به عنوان نیاز روزمره هر شهروند، نباید هزینه‌ای را بر فرد تحمیل کند. کاربری بوستان به نحوی است که افراد باید بدون نیاز به استفاده از اتومبیل یا طی مسافت‌های طولانی، به آن دسترسی یابند. در حالیکه دسترسی ایمن نابینایان و معلولان جسمی- حرکتی به بوستان جانبازان تنها از طریق تاکسی سرویس و در مواردی خودروی شخصی که استفاده از آن برای گروه کوچکی از معلولین امکان‌پذیر است، ممکن می‌شود. کوتاه سخن آنکه با توجه به هزینه‌های بالای دسترسی به بوستان برای افراد دارای معلولیت، تبدیل کردن آن به مرکزی چندجانبه که علاوه بر کاربری‌های فضای سبز خدمات دیگری را نیز ارائه دهد، ضروری است.

پورتال اطلاع رسانی شهروندان دارای معلولیت مناطق 22 گانه شهر تهران   به آدرس :   http://www.kmt22.org/cat/5 می باشد.


 
print
rating
  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.