خدمات الکترونیکی عمومی شهرداری


بازدید: 563
نظرات: 0
ایجاد شده توسط :
فناوری اطلاعات منطقه ۵
تاریخ ارسال: 1393/11/7 14:46:26ارائه نسخه موبايل پرتال شهرداري تهران :

ICTPRESS – نسخه موبايل پرتال شهرداري تهران در نخستين نمايشگاه دولت همراه در مشهد مقدس رونمايي و ارائه شد.

مهندس علي اصغر قائمي ، مدير عامل سازمان فناوري اطلاعات و ارتباطات شهرداري تهران در خصوص ارائه نسخه موبايل پرتال شهرداري تهران از سوي اين سازمان در نخستين نمايشگاه دولت همراه ضمن اشاره به اين پروژه در خصوص نحوه حضور سازمان در اين كنفرانس و نمايشگاه گفت : در قالب غرفه اي مجزا در نمايشگاه به طور همزمان در كنفرانس ، كارگاه هاي آموزشي ضمن حمايت هاي مالي از آن حضور يافته و به ارائه نسخه موبايل پرتال شهرداري تهران پرداختيم.اميدوارم اين كنفرانس به بركت وجود بارگاه حضرت رضا دستگاه هاي كشور را براي ارائه سرويس هاي دولتي از طريق سرويس هاي موبايل راه اندازي كنند.به گزارش ICTPRESS : سازمان فناوري اطلاعات و ارتباطات شهرداري تهران مجري اصلي سياست‌ها و برنامه‌هاي كلان در حوزه فناوري اطلاعات شهرداري تهران است تا شرايط لازم را براي تحقق شهر هوشمند فراهم سازد.گزارش اين پروژه از اين قرار است : با مطالعه همه جانبه درباره نسخه‌هاي موبايل سايت‌هاي گوناگون موارد لازم براي ارائه در نسخه‌ موبايل پرتال شهرداري تهران باتوجه به نيازهاي شهروندان و خدمات قابل ارائه از سوي اين سازمان استخراج شد.بخش‌هايي مانند امكان جست‌و‌جو، هواشناسي، پست الكترونيكي، اطلاع‌رساني، مشاغل و شركت‌ها، نقشه، خدمت الكترونيكي پرتال شهرداري، اطلاعات ترافيكي، نرخ بازار، گردشگري مجازي و ... با توجه به زيرساخت‌هاي تلفن همراه در ايران بررسي و در نهايت، نسخه اوليه موبايل شهرداري تهران راه‌اندازي شد كه به‌صورت آنلاين در نشاني اينترنتي mobile.tehran.ir از طريق بسترهاي ممكن براي انسان موبايل به اينترنت(GPRS و غيره) در دسترس قرار دارد.درحال‌حاضر، امكاناتي مانند نقشه، خدمات الكترونيكي، نيازمندي‌هاي روز، بانك اطاعات شهر، درباره شهرداري، خبر و پست الكترونيكي در نسخه موبايل پرتال شهرداري تهران به‌صورت آنلاين ارائه شده‌است.

نقشه تهران بزرگ :

نقشه ديجيتالي تهران بزرگ و نسخه موبايل آن
در سال‌هاي اخير دسترسي به نقشه و سرويس‌هاي مبتني برآن از طريق اينترنت سهم بزرگي در برنامه‌ريزي و زندگي شهري مردم در بسياري از شهرهاي مهم جهان داشته‌است. سازمان فناوري اطلاعات شهرداري تهران نيز با آگاهي از اين نياز، برنامه‌هاي مشخصي را براي ارائه سرويس‌هاي مطلوب به شهروندان تهراني درنظر گرفته است.سرويس نقشه ديجيتالي شهر تهران بزرگ، باكيفيت كارتوگرافي و خوانايي مناسب درنشاني http://map.tehran.ir قابل مشاهده است.پس از راه‌اندازي اين سرويس، سازمان فناوري اطلاعات و ارتباطات شهرداري تهران تصميم گرفت تا سيستم نقشه موبايل و سرويس‌هاي وابسته به آن را توسعه دهد تا دسترسي آزاد و همگاني شهروندان درهر زمان و هر مكاني به سرويس نقشه ميسر گردد. درحال حاضر، نقشه موبايل شهر تهران به شهروندان ارائه شده است. به‌تدريج نيز سرويس‌هاي ديگر به ‌آن اضافه خواهدشد. شهروندان مي‌توانند به دو شيوه از نقشه موبايل تهران استفاده كنند:
1- دسترسي لحظه‌اي و آنلاين از طريق مرورگر تلفن همراه بر روي بيشتر گوشي‌هاي تلفني كه ازطريق WiFi يا سرويس‌هاي مخابراتي نظير GPRS قابليت دسترسي به اينترنت را دارند. در اين روش، كاربر با ورود نشاني(URL) نقشه تهران مي‌تواند اين سرويس را مشاهده كند و نيازي به نصب نرم‌افزار خاصي نيست.
2- دسترسي آفلاين كه در اين روش كاربر بايد برنامه مرتبط با نقشه را از طريق اينترنت و يا حافظه جانبي بر روي گوشي تلفن همراه خود نصب كند. براي استفاده از اطلاعات نقشه در اين سرويس ديگر نيازي نيست كه كاربر به اينترنت متصل شود و تنها براي به‌روز رساني اطلاعات آن بايد به اينترنت دسترسي داشت و يا نرم‌افزار را دوباره بارگذاري كرد.
سازمان فناوري اطلاعات و ارتباطات شهرداري تهران براي دسترسي عموم كاربران گوشي‌هاي تلفن همراه، اين نرم‌افزار را با زبان JAVA طراحي كرده و با توجه به resolution گوشي‌هاي تلفن همراه، مدل و امكانات قابل دسترسي بر روي آن‌ها پيش‌بيني‌هاي لازم صورت گرفته است . هم‌چنين، اين سازمان درنظر دارد، حجم‌هاي متنوعي از اين نرم‌افزار را با توجه به حجم لايه‌هاي نقشه طراحي و عرضه كند تا كاربر بتواند نرم‌افزار را با حجم دلخواه خود انتخاب كند.
در مرحله اول، ارائه نسخه موبايل پرتال شهرداري تهران، نقشه‌ها قابليت بزرگ‌نمايي تا مقياس نزديك به 1،2500 و جابه‌جايي از طريق لمس صفحه نمايش و با استفاده از كليدهاي مخصوص برروي تلفن همراه را دارند. هم‌چنين، جست‌و‌جوي اماكن و معابر نيز در نسخه اوليه فعال است. در مرحله‌هاي بعدي، امكانات ديگري به نقشه موبايل تهران اضافه خواهدشد. مانند:
- قابليت مسيريابي براساس خيابان‌هاي اصلي و يا بزرگ‌راه‌ها.
- قابليت دسترسي به اطلاعات ترافيك لحظه‌اي شهرتهران براي انتخاب مسير رانندگي صحيح.
- قابليت دسترسي به‌آخرين اطلاعات و رويدادهاي محله‌هاي شهري تهران.
- قابليت ارسال كروكي و يا نشاني محل خاص به دوستان.
- قابليت مشاهده مكان كاربر بر روي نقشه (درصورتي كه گوشي تلفن همراه به سيستم GPS مجهز باشد.)
در اين طرح از نقشه‌هايي باكيفيت كارتوگرافي مناسب استفاده شده است و هم‌زمان با تغييرات اعلام شده درسطح اطلاعات معابر شهري، اين نقشه‌ها بر روي سايت شهرداري تهران به‌روزرساني مي‌شوند.

نقشه گوگل
نقشه گوگل با امكان بزرگ‌نمايي و كوچك‌نمايي در چند مرحله و حركت روي نقشه در چهار جهت اصلي.

بانك اطلاعات شهر
اين بخش شامل اطلاعاتي درباره شغل‌هاي مختلف، مؤسسه‌ها و سازمان‌هاي عمومي است كه در قالب گزينه‌هايي مانند مراكز عمومي(شامل مراكز مذهبي، پاركينگ، مترو، پايانه‌ها،مراكز امداد، هتل‌ها و ...) ، مراكز فرهنگي و ورزشي(شامل دانشگاه‌ها، موزه‌ها، فرهنگسراها، فضاهاي سبز، اماكن ورزشي و ...) مراكز بهداشتي و درماني، سازمان ها و اداره‌ها، بانك‌ها و مؤسسه‌هاي مالي و اعتباري و معابر دسته‌بندي شده است. كاربر مي‌تواند به‌وسيله جست‌و‌جو در اين بخش اطلاعات مورد نياز خود را به‌سادگي و در كم‌ترين زمان به‌دست آورد.پس از جست‌و‌جوي مكان موردنظر، كاربر صفحه‌اي را مشاهده خواهد كرد كه در آن اطلاعات جزيي مكان مورد جست‌و‌جو مانند نشاني، شماره تلفن و شماره دورنگار آمده است. كاربر مي‌تواند با كليك بر روي شماره تلفن به‌طور مستقيم به‌وسيله تلفن همراه با مكان موردنظر تماس بگيرد. نقشه‌اي كه در اين صفحه ارائه مي‌شود شامل نشانه‌اي است كه مكان موردنظر را جانمايي مي‌كند و كاربر مي‌تواند محل دقيق آن را مشاهده كند.در اين بخش كاربر مي‌تواند با واردكردن نام كامل يا بخشي از نام مكان موردنظر تمام مكان‌هايي را كه مشابهت اسمي دارند درنتيجه جست‌و‌جوي خود مشاهده كند.

نيازمندي‌هاي روز
اين بخش با هدف دسترسي مردم به اطلاعات موردنياز روزانه ايجاد شده‌است و درحال حاضر اطلاعاتي درباره هواشناسي تهران، نرخ ارز و اوقات شرعي را دراختيار كاربر مي‌گذارد.

خبر
در اين بخش اخبار ايران و جهان بامحوريت شهرداري منعكس مي‌شود. پس از ورود به صفحه اخبار، كاربر عنوان 5 خبر آخر و تاريخ ارسال آن‌ها را مشاهده مي‌كند. كوتاه بودن متن يكي از مواردي است كه در انتخاب اخبار لحاظ مي‌شود تا كاربر موبايل بتواند مفهوم خبر ر با كم‌ترين كلمات دريافت كند.

درباره شهرداري
درباره شهرداري گزينه‌اي است كه شهروند مي‌تواند به‌وسيله آن اطلاعاتي را درباره تاريخچه تأسيس و آشنايي با شهرداري سابق تهران و ... به‌دست آورد.

پست الكترونيكي
آن گروه از كاربران كه داراي پست الكترونيكي بر روي Mail Server پرتال  Tehran.ir هستند، با كليك در اين بخش مي‌توانند نامه‌هاي الكترونيكي خود را دريافت و يا ارسال كنند.

خدمات الكترونيك
بخش خدمات الكترونيكي مجموعه‌اي از سرويس‌هاي شهرداري را ارائه مي‌كند كه شهروندان از طريق پرتال شهرداري تهران نيز به آن‌ها دسترسي دارند. با راه‌اندازي سرويس‌هاي شهرداري در اين بخش، كاربران مي‌توانند نيازهاي مرتبط با وظايف شهرداري را به‌وسيله موبايل برطرف كنند. درحال‌حاضر ، سامانه‌ اينترنتي 127، سامانه مشاهده آخرين وضعيت پرونده شهرسازي، سامانه مشاهده قبوض نوسازي و پسمانده سامانه مشاهده فيش حقوقي كاركنان شهرداري ، سامانه مشاهده فيش حقوقي بازنشستگان و سامانه استعلام عوارض خودرو در اين بخش قابل استفاده هستند. كاربران مي‌توانند سرويس موردنظر خود را انتخاب كنند و با وارد كردن داده‌هاي موردنياز به اطلاعات درخواستي دست‌يابند.

سامانه اينترنتي 137
كاربر مي‌تواند مشكلاتي را كه در سطح شهر مشاهده مي‌كند در قسمت ثبت خبر وارد كرده و پس از تكميل فرم مربوطه، شماره پي‌گيري دريافت كند. كاربر شماره پيگيري را بوسيله موبايل دريافت مي‌كند اما، مي تواند علاوه‌بر موبايل از طريق اينترنت و يا تماس با مركز 137 و ارتباط با اپراتور خبر خود را پي‌گيري كند.

سامانه مشاهده آخرين وضعيت پرونده شهرسازي
كاربر مي‌تواند با وارد كردن شماره پرونده، شماره بلوك، نام منطقه و كد امنيتي در اين سامانه، نام و نام‌خانوادگي، نشاني مالك، نشاني ملك، پلاك ثبتي، آخرين مرحله ساختماني، آخرين اقدام روي پرونده و آخرين درخواست‌هايي را كه روي پرونده انجام شده‌است به تفكيك نوع درخواست، شماره و تاريخ آن مشاهده كند.

سامانه مشاهده قبوض نوسازي
كاربر مي‌تواند با واردكردن شماره بلوك، شماره ملك، شماره واحد و كد امنيتي در اين سامانه، عوارض نوسازي ملك خود را به تفكيك مبالغ بدهي و پرداخت شده به‌صورت سالانه مشاهده كند.

سامانه مشاهده فيش حقوقي بازنشستگان
كاربر(بازنشسته شهرداري) مي‌تواند با واردكردن شماره پرسنلي، شماره حساب، شناسنامه و كد امنيتي در اين سامانه، اطلاعات فيش حقوقي خود را مشاهده كند. اين اطلاعات مواردي مانند نام و نام خانوادگي، تاريخ فيش حقوقي، مبلغ قابل پرداخت به عدد و حروف، حقوق و مزايا، كسورات و جست‌و جو در بايگاني سال‌هاي گذشته را دربرمي‌گيرد.

سامانه مشاهده فيش حقوقي كاركنان
كاربر(كارمند رسمي شهرداري) مي‌تواند با واردكردن شماره پرسنلي، شماره حساب، شماره شناسنامه و كد امنيتي در اين سامانه، اطلاعات فيش حقوقي خود را مشاهده كند. اين اطلاعات مواردي مانند نام و نام‌خانوادگي، تاريخ فيش حقوقي، مبلغ قابل‌پرداخت به عددوحروف، حقوق و مزايا، كسورات و جست‌و‌جو در بايگاني سال‌هاي گذشته را در بر مي‌گيرد.

سامانه مشاهده عوارض خودرو
كاربر مي‌تواند در اين سامانه نوع پلاك خودرو(شخصي، عمومي، دولتي، تاكسي، قديمي ساده، قديمي ليزري) را انتخاب كند و پس از وارد كردن ارقام و حروف روي پلاك خودرو(به‌ترتيبي كه در فرم آمده است) نام و نام‌خانوادگي مالك مانده بدهكاري، جريمه ديركرد و مبلغ قابل‌پرداخت عوارض خودرو را مشاهده كند.
به گزارش ICTPRESS : به‌زودي خدمات الكترونيكي قابل ارائه در اين سرويس توسعه خواهد يافت و به‌تدريج، سامانه نظارت همگاني 1888،سامانه قوانين و مقررات شهرداري، سامانه استعلام پرونده ماده صدو جست‌و‌جوي اموات بهشت‌زهرا نيز در اين بخش قابل بهره‌برداري خواهد بود.

 

 
print
rating
  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.